Co decyduje o wyborze bramy garażowej? Czy to jest prawda, że jednym z najważniejszych kryteriów jest cena tego produktu? Pewnie w wielu przypadkach cena decyduje o wyborze bramy, ale najważniejszym powinien być mimo wszystko rodzaj bramy. Dlaczego? Ponieważ nie każda brama będzie pasowała do określonego garażu. Jakie są rodzaje bram garażowych? I ile kosztują takie rozwiązania?
Rodzaje bram garażowych
- Bramy uchylne to inaczej bramy płytowe. Są jednym z najpopularniejszych rodzajów zamknięć garażowych, jakie proponuje rynek. Warto jednak pamiętać, że na zastosowanie takiego rozwiązania trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca na zewnątrz. Dlaczego? Dolna część zamknięcia bowiem otwiera się do góry i w ten sposób wyprowadza skrzydło bramy po stronie zewnętrznej budynku. W przypadku niewielkiego podjazdu takie rozwiązanie może nie być korzystne albo okaże się niemożliwe. Bramy uchylne produkowane są z ocynkowanej blachy. Blachę wzmacniają natomiast stalowe płaskowniki.
- Bramy segmentowe, które są określane jako sekcyjne, to również jest bardzo popularny rodzaj bram garażowych. Takie zamknięcia garażu są idealne w przypadku krótkiego podjazdu do garażu. Wśród bram segmentowych rozróżnia się bramy segmentowe górne i boczne. Podczas otwierania bramy górne wsuwają się poziomo, równolegle do sufitu. Boczne przesuwają się zaś pionowo po prowadnicach. Prowadnice muszą być zamontowane wzdłuż ścian. Takie rozwiązanie będzie idealne dla posiadaczy garaży, które otwierają się z dwóch stron. Bramy segmentowe najczęściej produkowane są ze stali ocynkowanej. Stal może być wykończona okleiną, która imituje drewno. Są bardzo szczelne, dlatego można je stosować w ogrzewanych pomieszczeniach garażowych.
- Bramy rolowane nazywa się inaczej bramami żaluzjowymi. Są to urządzenia podobne w działaniu do bram segmentowych. Mechanizm działania – zgodnie z nazwą – jest podobny do klasycznej żaluzji okiennej. Ich zastosowanie jest bardzo wygodne. Nie potrzebują dużej przestrzeni, a funkcjonują za pomocą napędu elektrycznego. Są wygodnym rozwiązaniem dla krótkich podjazdów lub takich, które prowadzą od razu na ulicę. Mogą być zamontowane w nowych i istniejących budynkach.
- Wrota – to znane i bardzo stare określenie bramy wjazdowej, a zarazem najstarsze ze wszystkich rodzajów bram garażowych. Są najmniej popularne i rzadko obecnie stosowane. Produkuje się je zazwyczaj na specjalne zamówienie. Wrota otwierane są klasycznie na boki. Takie rozwiązanie wymusza posiadanie odpowiednio dużej powierzchni przed samą bramą do bezpiecznego zaparkowania samochodu. Bramy te chociaż nie należą do najwygodniejszych rozwiązań, mają jednak bardzo prostą konstrukcję składającą się z dwóch skrzydeł, które są osadzone na zawiasach. Są też stosunkowo niedrogie.
Rodzaj bramy to nie wszystko
Bardzo ważny jest materiał, z jakiego brama garażowa została wykonana (sprawdź na: https://www.ola-kaliska.pl/dodatki/bramy-garazowe/). Zazwyczaj bramy są zrobione z blachy aluminiowej, stalowej, drewna. Bardzo rzadko stosuje się blachę miedzianą. Najlepszym rozwiązaniem dla garaży, które są ogrzewane, będzie wybór ocieplanej blachy. Jeśli natomiast brama garażowa ma dodatkowo ozdobić budynek, warto wybrać na przykład drewno.
Dodatki są ważne
Przy wyborze bramy garażowej istotne są różne dodatki. Bramy mogą więc mieć ozdobne przeszklenia w postaci małych okienek, większych pasów lub nawet większej części ich powierzchni. W blacie bramy garażowej mogą zostać zamontowane drzwi przejściowe, napęd elektryczny. Ten ostatni dodatek na pewno ułatwi wyjeżdżanie i wjeżdżanie do garażu.
Ceny bram garażowych
Cena zależy od wielu czynników: materiału, dodatków i rodzaju. Najtańsze bramy można kupić za niecały 1000 zł. Najdroższe kosztują natomiast kosztują ok. 6000 zł (są to bramy segmentowe boczne).