Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? I czym powinniśmy się kierować przy ich kupnie? Cech na które ludzie zwracają uwagę jest sporo. Jest to między innymi estetyka, termoizolacyjność, dźwiękoszczelność, materiał, z którego są wykonane, bezpieczeństwo – potencjalne zabezpieczenia antywłamaniowe oraz oczywiście cena. Klienci zastanawiają się na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę. Czy „tanio” może iść w parze z „dobrze”?
Czym się kierować przy wyborze drzwi?
Termoizolacyjność, czyli ciepłochronność bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii. Parametrem który określa ochronę cieplną danych drzwi jest tzw. współczynnik przenikania ciepła U. Im niższy, tym wyższa ciepłochronność. Obowiązują przepisy które określają wartość tego parametru, obecnie jest to 1,3 W/(m²·K). Warto wybierać drzwi o jak najniższym poziomie przenikania ciepła, nawet jeśli przełoży się to na wyższą cenę – poniesiony koszt szybko zwróci się w oszczędności na rachunkach za energię. W kwestii termoizolacyjności dużą uwagę należy również zwrócić na sposób montowania drzwi i użyte uszczelki – powinny być wykonane z silikonu lub EPDM i należy montować je wokół ościeżnicy, skrzydła i na styku z progiem. Warto pamiętać o uszczelnieniu samego progu. Jest to newralgiczne miejsce w którym strata energii może być wysoka.
Ochrona akustyczna – jest określana czynnikiem Rw, im wyższa wartość tym wyższy poziom izolacji dźwięków. Jest to istotny parametr, szczególnie w przypadku mieszkań w bloku lub domów w głośnej okolicy. Wysoki poziom hałasu jest niekorzystny dla zdrowia i samopoczucia, według najnowszych badań nie powinien przekraczać 40 dB. Podobnie jak w przypadku termoizolacyjności, również dla dobrej ochrony akustycznej jest ważne zastosowanie i odpowiedni montaż uszczelek oraz samych drzwi – należy zadbać o to, by nie było żadnych szczelin np. pomiędzy skrzydłem drzwiowym a futryną. Niebagatelną rolę w ochronie akustycznej ogrywa również sam materiał z którego wykonane są drzwi.
Bezpieczeństwo – istotne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe zamontowanie ościeżnicy, wzmocnienie zamka, instalacja bolców antywłamaniowych i odpowiednich zawiasów. Ogólna podatność na wyważenia metodami fizycznymi bądź przy użyciu narzędzi mechanicznych oceniana jest według normy europejskiej PN-EN w zakresie 1 do 6.
Coś za coś, czyli wady i zalety poszczególnych materiałów.
Drzwi PCV – charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie izolacji termicznej i dźwiękowej – współczynnik U to 1-1,3 W/(m2.K), łatwo je utrzymać w czystości, są łatwe w montażu i estetyczne. Są dość trudne w naprawie, ale nie stanowi to wielkiego problemu, ponieważ ich wytrzymałość jest wysoka. Gwarantują bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Drzwi drewniane – dobrze izolują dźwięki i temperaturę. Mogą być bardzo estetyczne, drewno jest niezwykle wdzięcznym materiałem do wszelkiego typu zabiegów wzorniczych przy jednoczesnej niskiej podatności na działanie skrajnych temperatur. Niestety, są stosunkowo drogie i posiadają średnią podatność na włamania.
Drzwi aluminiowe z wypełnieniem panelowym – łączą stabilność konstrukcji z wysokimi parametrami cieplnymi, jednocześnie gwarantując trwałość na lata. Są produktem bardzo wysokiej jakości i odporności na warunki atmosferyczne.
Drzwi stalowe – nieco tańsza wersja drzwi aluminiowych, produkowana w kilku wariantach cieplnych. Warto zamówić wersję z lepszymi parametrami cieplnymi.
Obecnie często wykorzystuje się mieszane materiały do drzwi wejściowych. Ma to na celu uniknięcie wad związanych z danym materiałem, przy jednoczesnym zachowaniu jego zalet.
Oferowane przez nas drzwi zewnętrzne prezentują dobre parametry izolacji dźwiękowej i termicznej oraz bezpieczeństwa, a przy tym zachowują wysoką estetykę. Ciekawym aspektem oferty jest możliwość spersonalizowania swojego zamówienia poprzez wybór swoich własnych parametrów. O szczegóły dotyczące standardu wykonania oraz parametrów cieplnych warto zapytać w renomowanym salonie stolarki okiennej i drzwiowej